IE Tester – testowanie stron w różnych przeglądarkach

Temat, który dopada każdego kodera. Po „pocięciu” projektu graficznego, stworzeniu kodu xhtml i css przychodzi czas na sprawdzenie jak nasza strona wygląda w innych przeglądarkach. Można to robić na kilka sposobów…

Dobrym rozwiązaniem gdy zależy nam na sprawdzeniu strony nie tylko w innych przeglądarkach ale i w innych systemach jest browsershots.org – narzędzie to oferuje nam tworzenie screenshotów naszej strony w kilkudziesięciu przeglądarkach na linuxie, windowsie, mac os i systemie z rodziny bsd. Całkiem nieźle, tylko, że często sam screenshot to za mało.

Dlatego najlepiej byłoby po prostu odpalić daną przeglądarkę. O ile przy tych bardziej „normalnych” przeglądarkach (firefox, opera, chrome, safari) nie musimy się za bardzo przejmować tym jaką wersję posiadają potencjalni użytkownicy (zazwyczaj przeglądarka dba o to, aby ściągnąć aktualizację) to schody zaczynają się przy IE. Po pierwsze, ludzie używający IE to zazwyczaj grupa odbiorców dla których nie ma czegoś takiego jak „przeglądarka”, jest ikonka „internet” i tak „się wchodzi do internetu” ;) Po drugie IE (przynajmniej 6) nie dba jakoś specjalnie o to, żeby być aktualnym. Dlatego konieczne jest sprawdzanie witryny w wersji 6, 7 i 8. Kiedyś używałem Multiple IE – paczki, która instalowała przeglądarkę microsoftu w wersjach od 3.0 do 6.0 ale wtedy nie było „ósemki” a „siódemka” była jeszcze w wersji beta. Nie znaczy to, że teraz nie możemy używać tego zestawu – zakładając, że mamy IE8 w systemie pozostaje jeszcze zainstalować IE7 w trybie „standalone” i właściwie będziemy mieli wszystko co do szczęścia potrzebne. Wady takiego rozwiązania? Trzeba się trochę nakombinować i 3 dodatkowe uruchomione przeglądarki mogą trochę spowolnić naszą pracę. Z pomocą przychodzi tutaj IE Tester.

IE Tester to przeglądarka, która pozwala nam renderować strony za pomocą silników IE5.5, 6, 7 i 8. Każdy „silnik” możemy otworzyć w oddzielnym panelu a potem za pomocą jednego przycisku wszystkie odświeżyć. Chociaż program u mnie wysypuje się po około 20 minutach od włączenia (po prostu się wyłącza) to moim zdaniem i tak jest to super narzędzie dla każdego webdevelopera. I szczerze mówiąc zastanawiam się jak mogłem kiedyś pracować bez niego :) Do pobrania na oficjalnej stronie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>